Neuropsykiatriset valmentajat ry

Tietoa valmennusmenetelmästä ja sen osaajista.

Home

Yhdistys      Nepsyvalmennus      Koulutuksia      Valmentajat      Yhteydenotto

Neuropsykiatriset valmentajat

Eteläinen Suomi

Raija Apajalahti: erityistason perheterapeutti, psykoterapeutti, työnohjaaja. 040 844 8365, raija.apajalahti(at)gmail.com, www.apajalahti.com. Kymenlaakso, Itä-Uusimaa

Nina Andström: nuoriso- ja vapaa-ajanohjaaja. nina.ands(at)hotmail.com. Päijät-Häme

Charlotta Fagerberg: koulunkäynninohjaaja/skolgångshandledare, lähihoitaja/närvårdare. 050 566 1919, charlotta.fagerberg(at)edu.porvoo.fi. Uusimaa

Anne Gerlander: sairaanhoitaja, kätilö. 050 543 8033, anne.gerlander(at)gmail.com. Raasepori-Lohja – Pääkaupunkiseutu

Karima Guedra: toimintaterapeutti AMK. 040 487 9883, karima(at)aivoitus.fi, www.aivoitus.fi. Kymenlaakso ja Itä-Uusimaa

Minna Helkala: psykiatrinen sairaanhoitaja/kuntoutuksen YAMK, ratkaisukeskeinen psykoterapeutti, ART-ohjaaja, reteaming coach työyhteisövalmentaja. 050 351 2332, helkala.minna(at)gmail.com, www.psykoterapeuttipalvelut.fi. Kymenlaakso, Päijät-Häme (Iitti-Nastola)

Tarja Hellsten: sosiaalikasvattaja, päihdetyön ammattitutkinto. t.hellsten(at)luukku.com. Pääkaupunkiseutu

Jani Huhtakallio: KM, aineenopettaja. 040 840 5588, jani.huhtakallio(at)gmail.com. Porvoo, Sipoo, Etelä-Suomi

Henna Ikonen: KM, erityisluokanopettaja. 040 512 9380, ikonen.henna.m(at)gmail.com, www.olomo.fi. Kymenlaakso

Jenni Jakku: VTM, FM, aineenopettaja. jenni(at)jennijakku.com. Uusimaa (sopimuksen mukaan myös Oulu ja ympäristökunnat)

Tuula Jägerroos: TtM, ammatillinen erityisopettaja, psykiatrian sairaanhoitaja, kouluttaja (ei asiakastyötä). 040 744 5171, tuula.palomakijagerroos(at)gmail.com. Pääkaupunkiseutu

Tero Jääskeläinen: sosionomi (AMK), ratkaisukeskeinen perheterapeutti, pariterapeutti, NLP master practitioner. Huolen Mieltämö OSK, 044 540 6026, tero(at)mieltamo.fi. Päijät-Häme ja Kouvola

Kimmo Karhula: sosionomi YAMK, yhteisöpedagogi AMK. 040 511 4889, kimmo.karhula(at)gmail.com. Uusimaa, Päijät-Häme ja Kanta-Häme

Ritva Karjalainen: FM, erityisopettaja, Verme-mentori. 041 538 5836, ritva.karjalainen(at)lukimer.fi. Pääkaupunkiseutu.

Päivi Kemp: yhteisöpedagogi YAMK. 040 5090549, paivikemp.os.toikka(at)gmail.com. Järvenpää

Heidi Kiljunen: varhaiskasvatuksen erityisopettaja. nepsyheidi(at)gmail.com. Pääkaupunkiseutu

Minna Kivimäki: lähihoitaja, sosionomi AMK, ravintovalmentaja. 040 500 0315, minna.kivimaki(at)sunhyvaolo.fi, www.sunhyvaolo.fi. Lappeenranta (kysy muille alueille erikseen!)

Kati Knuuttila: viittomakielen tulkki, kommunikaatio-opettaja, AAC-ohjaaja. 040 744 3659, knuuttilankati(at)gmail.com. Päijät-Häme, Uusimaa, Kymenlaakso, työkielinä: suomi, englanti, viittomakieli (ruotsi)

Nina Kojo: VTM, sosiaalityöntekijä. 0400 606 767, nina.kojo(at)luotsari.fi. Pääkaupunkiseutu

Kaarina Kuusimaa: KM, MMM, opinto-ohjaaja, opettaja. 050 514 4644, kaarina.kuusimaa(at)pp.inet.fi. Helsinki, Vantaa, Espoo

Nina Laine: 040 764 5547, nina.laine(at)voimaleijona.fi, www.voimaleijona.fi

Anna-Maija (Maija) Laitinen: sairaanhoitaja/kätilö, vertaisosaaja. 045 113 0052, pronepsy(at)gmail.com, www.pronepsy.fi. Pääkaupunkiseutu

Johanna Lehtikangas: sosionomi AMK, lähihoitaja (mielenterveys-, kriisi- ja päihdetyö). 045 135 9395, ratkes.nepsy(at)gmail.com. Uusimaa

Suvi Lehto: KM, aikuiserityiskasvatuksen koulutusohjelma, laaja-alainen erityisopettaja. 050 383 8118, suvi.lehto(at)valmennuslehto.fi. Lahti

Virpi Malinen: sosionomi AMK, lähihoitaja MTKP, montessoriohjaaja, sosiaalipedagoginen hevostoimintaohjaaja. 040 933 0124, helpolle(at)helpolle.com, www.helpolle.com. Etelä-Suomi

Monika Matthes: Lähihoitaja, perhehoitaja/kouluttaja, kokemuskouluttaja, vertaisryhmäohjaaja. 044 256 6330, monikamatthes(at)gmail.com. Pääkaupunkiseutu, Uusimaa, Päijät-Häme, Pohjois-Kymenlaakso

Pia Myllys: 044 990 8880, olovahvistamo(at)gmail.com

Tarja Nyström: YTM, sosiaalityöntekijä. 040 557 8002, tarja.nystrom1(at)luukku.com. Kymenlaakso

Kirsi Ollikainen: sosionomi YAMK, lasten ja nuorten hyvinvoinnin turvaaminen. kirsi.ollikainen(at)elisanet.fi. Kouvola

Arja Paalosmaa: KM, luokanopettaja, erityisluokanopettaja. 0400 985 284, arja.paalosmaa(at)gmail.com. Itä-Uusimaa sekä lähialueet (mm. Kouvola)

Suvi Patrikainen: toimintaterapeutti AMK. 044 323 8888, suvi.patrikainen(at)neurokuntoutus.fi, www.neurokuntoutus.fi. Uusimaa ja Itä-Uusimaa

Marjo Parviainen: sosionomi AMK, toimintaterapeutti AMK. 040 186 1601, terapiaverstas(at)gmail.com, www.marjoparviainen.com. Hyvinkää, Riihimäki ja lähikunnat

Hannu-Pekka Pukema: insinööri AMK, Ammattivalmentaja VAT, valmentajakouluttaja, yksilövalmentaja. 040 756 3513, houbee(at)gmail.com. Kymenlaakso ja lähialueet

Katja Päivärinta: toimintaterapeutti AMK, kosketuspedagogi. 050 587 4204, katja.paivarinta(at)toiminnanvoima.fi. Lohja, Vihti, Karkkila, Siuntio

Tarja Seppälä: varhaiskasvatuksen erityisopettaja, ratkaisukeskeinen työnohjaaja, kouluttaja. 0400400677, tarja(at)valoanakyvissa.fi, www.valoanakyvissa.fi. Uusimaa, Päijät-Häme, Kymenlaakso

Taija Sievinen: lähihoitaja, työvalmentaja. taijakoutsi(at)sievinen.fi. Kouvola

Silja Taipale: KM, laaja-alainen erityisopettaja, neuropsykiatrinen valmentaja, ratkaisukeskeinen valmentaja (koulutus kesken). 040 715 8545, silja.m.taipale(at)gmail.com. Pääkaupunkiseutu

Outi Sjöblom: erikoistoimintaterapeutti (psykiatrinen toimintaterapia), kouluttaja ja työnohjaaja. 0443020105, outi.sjoblom(at)sosionova.fi, www.sosionova.fi. Pääkaupunkiseutu ja Uusimaa

Larissa Välinen: sosionomi AMK, päihdetyön ammattitutkinto, nuorisotyönohjaaja. larissa.valinen(at)outlook.com. Pääkaupunkiseutu

Iina Väre-Heilimo: psykiatrinen sairaanhoitaja, Avekki-kouluttaja. iina.vareheilimo(at)gmail.com. Pääkaupunkiseutu ja lähikunnat

Keskinen Suomi

Ritva Ahtikallio: toimintaterapeutti AMK, esik.SI-terapia. 040 064 4684 ritva.a(at)netti.fi. Jyväskylä ja lähikunnat

Tuija Haapamäki: mielenterveyshoitaja. 040 213 8001 tuija.haapamaki(at)gmail.com. Seinäjoki ja lähialueet

Timo Heinonen: Sosionomi AMK. 046 921 9041 timo.heinonen(at)merikratos.fi. Pirkanmaa

Simo Hillo: KM, erityisluokanopettaja (yläkoulu 7-9, kuntouttava pienryhmä), ART -ohjaaja koulutus. 0400 594 385, simo.hillo(at)pedart.fi, www.pedart.fi. Pirkanmaa

Hanna-Kaisa Järvinen: toimintaterapeutti, senso reflex expert. 050 554 1290, hanna-kaisa.jarvinen(at)hantera.fi. Sastamala ja sen lähialueet

Minna Kamppari: sosiaaliohjaaja. 040 7034 802, minna.kamppari(at)valkeakoski.fi. Valkeakoski

Heikki Katajamäki: KM, erityisopettaja. 040 700 9513, heikki.katajamaki(at)nepsykoutsi.fi, www.nepsykoutsi.fi. Pirkanmaa

Kimmo Kokko: sairaanhoitaja, psykiatrinen hoitotyö. 044 291 1862, kimmo.kokko(at)khshp.fi. Kanta-Häme

Anna-Maria Koskela: toimintaterapeutti AMK. 045 182 1412 toimintaterapia.amiko(at)gmail.com. Pirkanmaa

Janette Laine: kuntoutuksen ohjaaja AMK, lähihoitaja. janette.laine(at)outlook.com. Tampereen seutu

Riikka Lamminen: psykologi. 041 503 5939, lamminenriikka(at)gmail.com. Pirkanmaa

Anne-Maria Pekkin: KM, erityisopettaja, puhevammaisten tulkki. 050 568 8018, metodo.postit(at)gmail.com. Kanta-Häme, Päijät-Häme, Varsinais-Suomi

Niina Piira: sosionomi AMK, nuoriso- ja vapaa-ajanohjaaja. 040 934 9954, niina(at)neppari.net, www.neppari.net. Pirkanmaa

Riitta Piltonen: toimintaterapeutti AMK, ratkaisukeskeinen neuropsykiatrinen valmentaja, voimauttavan valokuvan ammatilliset perusteet -koulutus, valokuvaaja. 044 218 9923, riitta.piltonen(at)pp.inet.fi, www.riittapiltonen.fi. Keski-Suomi

Elina Pohjankunnas: varhaiskasvatuksen erityisopettaja. 0408240697, elinapoh(at)netti.fi. Tampere

Ismo Pokela: sosionomi YAMK. pokela.ismo(at)gmail.com

Ninni Sjölund: toimintaterapeutti. ninni.sjolund(at)gmail.com, ninni.sjolund(at)contextia.fi. Pirkanmaa

Suvi Tanninen: koulunkäynninohjaaja, vertaistukiohjaaja, kokemusasiantuntija, erityislasten äiti. 040 719 6901, sussu090785(at)gmail.com. Äänekoski, Keski-Suomen alue

Elina Toni: varhaiskasvatuksen erityisopettaja. 040 861 7759, elina.toni(at)webmed.fi. Tampereen seutu

Läntinen Suomi

Birgit Alanen: KM, luokanopettaja, erityisopettaja. birgit.alanen(at)netikka.fi, 050 585 1140. Vaasa ja lähialueet

Kaisa Andersson: sairaanhoitaja, psykiatrisen hoidon erikoisammattitutkinto. 040 966 9673, kaisa.andersson1(at)gmail.com, archipelagocoaching.webbis.fi. (Parainen-Nauvo-Kaarina) + muu Varsinais-Suomi

Tuija Haapamäki: mielenterveyshoitaja, Hoitohuone Paree Olo. 040 213 8001, tuija.haapamaki(at)gmail.com. Seinäjoki ja lähialueet

Kati Hietikko: sosionomi YAMK, NLP Master Practitioner, työnohjaaja Story, ammatillinen opettaja. 050 357 5676, khietikko(at)gmail.com. Kankaanpää ja lähialueet

Tapio Hovirinta: sosiaaliohjaaja. 045 359 0481, tapio.hovirinta(at)merikratos.fi. Turku/ Varsinais-suomi

Mira Huhta: sosionomi AMK, sosiaalipedagoginen hevostoimintaohjaaja. 040 186 2222, mira(at)laukki.fi, www.laukki.fi. Vaasa ja ympäristökunnat

Terhi Immonen: sairaanhoitaja AMK. 040 965 2866, terhi.immonen(at)luukku.com. Forssa, Salo, Turku, Aura ja Loimaa + lähialueet sopimuksen mukaan

Anna Isotalo: sairaanhoitaja AMK. 044 500 0586. Varsinais-Suomi

Minna Joensuu: sairaanhoitaja, terveydenhoitaja. 040 963 4024, minnajoensuu66(at)gmail.com. Pohjanmaa, Etelä-Pohjanmaa

Jaana Juhola-Lahtinen: toimintaterapeutti. 040 555 9138, jaana.juhola-lahtinen(at)toimintaterapia.pro. Pirkanmaa

Pia Jünger: Fil.tri/Fil.dr/PhD, PMP®, YVTS. Vardagslotsen - Arkiluotsi. 050 309 1899, info(at)vardagslotsen.fi. Vaasa ja lähikunnat (svenska, suomi, English, Deutsch)

Essi Jäntti: tuote/palvelukehittäjä EAT, kokemuskouluttaja, vertaisohjaaja. essi.jantti(at)gmail.com. Vaasa

Mikko Kapulainen: lähihoitaja, lastenohjaaja. Pukkalantie 13 Rauma, 044 266 0001 mikkokapulainen(at)gmail.com. Satakunta, Varsinais-Suomi (pohjoisosa)

Kaija Kippilä: koulunkäynnin– ja aamu –ja iltapäivätoiminnanohjaaja. 0505638113, kaija.kippila(at)seinajoki.fi. Etelä-Pohjanmaa/Seinäjoki

Lauri Kouki: perheohjaaja, ammatillinen tukihenkilö, lastensuojelun edunvalvoja, bachelor of social services. 044 981 3542, lauri.kouki(at)profiam.fi, www.linkedin.com/in/kouki-lauri-9208a393. Varsinais-Suomi/ Turku ja lähialueet

Teemu Leinonen: sairaanhoitaja AMK, psykoterapiataitojen perusopinnot, voimavarakeskeinen perhe- ja verkostotyön koulutus, psykoedukatiivisten perheinterventioiden koulutus ja altistus ahdistushäiriöiden hoidossa koulutus, Mindfulness-opintoja. 040 703 9483, teemu.leinonen(at)ammatillinentuki.fi, www.ammatillinentuki.fi www.neuropsykiatrinenvalmentaja.com. Turku ja koko Varsinais-Suomi

Heli Leppäkangas: toimintaterapeutti AMK, ratkaisukeskeinen taideterapeutti, ratkaisukeskeinen eläinavusteinen valmentaja, lähihoitaja, nuorisotoiminnanohjaaja. 0400 709 643, heli.leppakangas(at)pp.inet.fi. Keski-Suomi, Etelä-Pohjanmaa

Sarita Michelsson: VTM, sairaanhoitaja, ammatillisten aineiden opettaja. sarita.michelsson(at)gmail.com. 040 2134 922 Turku ja lähikunnat

Tiina Mäkiranta: lähihoitaja. 044 592 3577. Alavus, Etelä-Pohjanmaa

Tuija Niinisalo: Koulunkäynninohjaaja EAT, työpaikkaohjaaja, sisustusartesaani. 050 517 8134, tuijaniinisalo(at)gmail.com. Satakunta

Riikka Posti: FM, psykologian ja filosofian aineenopettaja. riikka.posti(at)gmail.com, 050 339 8744. Varsinais-Suomi (Naantali, Raisio, Turku) ja Tampere

Pirita Rantanen: sosionomi AMK. 040 731 8355, pirita.rantanen(at)sanepsy.fi, www.sanepsy.fi. Pirkanmaa ja Satakunta

Ritva Rapila: Vuorovaikutuksen ja oppimisen asiantuntija, FT. 040 530 2625, ritva.rapila(at)gmail.com. Vaasa Vasa med omnejd

Laura Ristolainen: sairaanhoitaja ja terveydenhoitaja AMK. Pirkanmaa

Marjo Rosengren: YTM, erityisopettaja, psykoterapeutti/perheterapeutti ET. 040 775 6763, marjo.rosengren(at)gmail.com. Pohjois-Satakunta, Etelä-Pohjanmaa

Mia Saukko: Psykiatrinen sairaanhoitaja, TLP-kliinikko. 040 640 3058, mia.saukko1(at)gmail.com. Vaasa ja ympäristökunnat

Hanne Suckman: sairaanhoitaja, psykiatrinen hoito, lisäksi päihdetyön, autismikirjon ja gerontologian erikoistumisopinnot. 050 360 5595 (vastaa parhaiten virka-ajan jälkeen). Ensisijaisesti Porin ja Ulvilan seutu, mahd. mukaan myös muu Satakunta ja Varsinais-Suomi

Johanna Toivanen-Perko: KM, luokanopettaja. 045 311 2107, johanna.toivanenperko(at)gmail.com. Satakunta, Varsinais-Suomi

Alina Toivola: psykiatrinen sairaanhoitaja, ratkaisukeskeisen psykoterapian opiskelija. 044 547 9106, alina.toivola(at)gmail.com. Turku ja lähikunnat

Krista Viitasalo: YTM, sosiaalityöntekijä, sosiaaliohjaaja. krista.viitasalo(at)netti.fi. Vaasa ja ympäristökunnat

Marja-Leena Ylitalo: Sairaanhoitaja AMK. marja-leena.ylitalo(at)satshp.fi. Nakkila

Kristina Österberg: Sjukskötare/Sairaanhoitaja. 046 943 2345, hildaochhundarna(at)gmail.com, hildaochhundarna.blogspot.fi. Kimito/Kemiö, Salo, Pargas/Parainen, Raseborg/Raasepori

Itäinen Suomi

Miia Herranen: konsultoiva ohjaaja; yo, sosiaalikasvattaja, esikoulun opettaja, Maltti-ohjaaja, ART-ohjaaja. 029 533 2104, miia.herranen(at)valteri.fi. Mikkeli (Etelä-Savo) ja lähialue

Aino Kauppinen: toimintaterapeutti, psykoterapeutti-opiskelija (IPSICC). aino.e.kauppinen(at)gmail.com. Kuopio

Markus Keränen: psykiatrinen sairaanhoitaja. 041 441 1078, markusmare1978(at)gmail.com. Pohjois- Savo, Itä-Suomi ja Kainuu

Anna-Maija Kinnunen: KM, toimintaterapeutti, erityisopettaja, puhevammaisten tulkki. 050 524 3720, anna-maija.kinnunen(at)pkky.fi. Outokumpu

Maarit Meinander: sairaanhoitaja, koulunkäynnin ohjaaja. 0405135137, maarit.meinander(at)gmail.com. Joutsa ja lähialueet

Sirpa Nyyssönen: lähihoitaja. 040 767 2335, snyyssonen(at)hotmail.com. Pohjois-Savo

Johanna Patamäki: kehitysvammaistenohjaaja, työnohjaaja (STOry), puhevammaisten tulkki. 040 534 88340, jonna.patamaki(at)terapiamerkurius.com. Savonlinna

Riitta Savinainen: Erityisluokanopettaja. 050 3011 609, riittam.savinainen(at)gmail.com. Pohjois-Savo, Pohjois-Karjala

Sari Siivonen: lähihoitaja. 040 553 0181, s.siivonen(at)luukku.com. Pohjois-Karjala, Rautavaara

Eeva-Liisa Tamski: kouluttaja, työnohjaaja, sosiaaliohjaaja, NLP Trainer, NLP Master Coach, NLPt-terapeutti (psykoterapia). 0500 359 054, eeva-liisa.tamski(at)porstua.fi, www.eeva-liisa.tamski.fi. Mikkeli

Tarja Tiusanen: sosionomi AMK, sosiaaliohjaaja, ratkaisukeskeinen työnohjaaja. 050 5922 196, tarja.tiusanen(at)taitos.fi. Mikkeli, Savonlinna, Jyväskylä, Lahti sekä Kouvola ja lähikunnat

Aki Vainikainen: psykologi. 0500 516 585, psykologi.vainikainen(at)pp.inet.fi, www.facebook.com/psykologiaki. Pohjois-Savo, Kuopio, Leppävirta, Varkaus ja lähialueet

Sirpa Väisänen: KM (erityispedagogiikka), koulunkäyntiavustaja, lähihoitaja, NEPSY-valmennus ja Hoivapalvelut Sirpa Väisänen. 040 750 6207, sirvaisa(at)student.uef.fi. Kuopio, Itä-Suomi

Pohjoinen Suomi

Anne Andersson: terveydenhoitaja, neuropsykiatrinen valmentaja-kouluttaja, työohjaaja-prosessikonsultti (STOry), psykoterapeutti. 044 7007 997, anne.andersson(at)wellmind.fi, www.wellmind.fi. Pohjois-Suomen alue

Tarja Erkkilä: lähihoitaja (vanhustyö/mielenterveys-päihdetyö). tarjuska1(at)gmail.com. Kemijärvi

Kaisa Halmkrona: koulunkäynninohjaaja. 045 133 6357, vapaarunoilija(at)gmail.com. Pohjois-Pohjanmaa

Marita Haukilehto: FM, puheterapeutti, NDT, Bobath –terapeutti. 050 305 8680. Oulu ja ympäristökunnat

Ari Jokelainen: sairaanhoitaja AMK. 040 355 7860, www.joka-palvelut.fi. Rovaniemi

Heljä Kinnunen: sosiaalialan ohjaaja. 044 570 7057, helja.kinnunen(at)gmail.com. Kainuu ja muut alueet sopimuksen mukaan

Henna Kinnunen: lähihoitaja, Oppimis- ja ohjauskeskus Valteri. Oulu

Sari Koivuniemi: KM, luokanopettaja, erityisopettaja. 050 410 0827, sari.koivuniemi(at)ylitornio.fi. Pohjois-Suomen alue

Mari Mattsson: lähihoitaja, aistiohjaaja. 045 237 0231, marimattsson(at)live.com. Oulu ja ympäristökunnat

Jenni Mustapää: KM, lastentarhanopettaja, luokanopettaja, erityisopettaja. jenni.mustapaa(at)gmail.com.Ylivieska ja lähialueet

Mari Myllylä: nuorisotoiminnan ohjaaja. 040 563 0547, myminder(at)netti.fi, www.facebook.com/myminder.fi. Kalajokilaakso ja lähialueet

Taina Palosaari: KM erityisopettaja. taiskapa(at)gmail.com. Oulu, Koillismaa

Irene Salminen: sosionomi AMK, lähihoitaja. 040 735 0564, irenesalminenz(at)gmail.com. Iin ja Oulun alue ja lähikunnat

Jäsenet

Valmentajakoulutuksen validointityö saadaan päätökseen 1.12.2018. Uusia jäsenhakemuksia voi lähettää myös tällä välin, mutta hallitus käsittelee ne vasta työn valmistuttua.

Neuropsykiatriset valmentajat ry:n jäseneksi voidaan hyväksyä henkilö, jolla on pohjakoulutuksena sosiaali-, terveys- tai kasvatusalan ammattitutkinto tai muu ammattitutkinto, jonka lisänä vähintään viiden vuoden työkokemus erityislasten, – nuorten tai – aikuisten parissa. Erityisryhmällä tässä yhteydessä tarkoitetaan henkilöitä, joilla on neuropsykiatrisia oireita, autismikirjon häiriöitä, oppimisvaikeuksia, mielenterveys- tai päihdeongelmia, kehitysvamma tai muu kehityksen viivästymä, muistihäiriöitä.

Lisäksi henkilöllä tulee olla suoritettuna neuropsykiatrinen valmentajakoulutus, joka täyttää alla olevat koulutuksen laatukriteerit:

      - Vuoden 2011 jälkeen käydyn koulutuksen laajuus tulee olla vähintään 20 op. Sitä aiempien vuosien koulutuksissa riittää 15 op.

      - Pääkouluttajalla tulee olla sosiaali-, terveys- tai kasvatusalan pohjakoulutus, lisäksi neuropsykiatrisen valmentajan koulutus ja pätevyys sekä vähintään kahden vuoden työkokemus neuropsykiatrisesta valmennuksesta.

      - Kaikilla ulkopuolisilla luennoitsijoilla tulee olla riittävä asiantuntijuus ja perehtyneisyys neuropsykiatriaan.

      - Koulutuksessa tulee olla vähintään yksi alaan erikoistuneen erikoislääkärin luento-osuus eli luennoitsijana tulee olla erikoislääkäri, jolla on soveltuva alan erikoistutkinto; neurologi tai psykiatri. Lääkärillä on oltava kokemusta työskentelystä neuropsykiatristen oireyhtymien hoidossa, esim. työkokemus neuropsykiatrisessa yksikössä ja/tai alaan kuuluvia artikkeleita aiheesta tai muu näyttö erikoisosaamisesta.

      - Koulutus tulee järjestää yhteistyössä oppilaitoksen tai muun julkisen tahon kanssa (esim. ministeriöiden hankkeet, kaupungit, kunnat, sairaanhoitopiirit).

Jäseneksi hakeminen

Yhdistykseen voi liittyä hakemalla joko jäsenyyttä (kts. koulutuksia koskevat kriteerit yltä) tai kannatusjäsenyyttä (yhteistyökumppanit ja muut asiasta kiinnostuneet). Voit hakea jäsenyyttä tilaamalla jäsenhakemuslomakkeen osoitteesta: neuropsykiatrisetvalmentajatry@gmail.com

Hakemus osoitetaan yhdistyksen hallitukselle ja siitä tulee ilmetä hakijan henkilö- ja yhteystiedot, sekä pätevyys toimia valmentajana (suoritetun koulutuksen järjestäjä, paikkakunta ja valmistumisvuosi). Jäsenmaksu on 35 euroa / vuosi. Kannatusjäsenyys on 50 euroa / vuosi.

Yhdistyksen hallitustyöskentely tapahtuu päätyön ohessa, joten säköposteja luetaan n.2vk:n välein ja jäsenasioita hoidetaan n.1krt/kk.

Kiirellisissä asioissa voit olla suoraan yhteyksissä puheenjohtajaan Anne Anderssoniin: anne.andersson@wellmind.fi tai puh. 044 700 7997.

Yhdistys suosittelee

Laadukkaaseen valmennustyöhön kuuluu työnohjauksen hyödyntäminen oman työn ohjaamisessa ja laadukkaan asiakastyön varmistamiseksi.

Suosittelemme yhdistyksemme jäsenille sellaisten työnohjaajien palveluita, joilla on tarpeeksi kliinistä kokemusta paitsi työnohjaamisesta, myös neuropsykiatristen asiakkaiden valmennuksesta.

Työnohjaajaa voi etsiä STOryn sivuilta: http://www.suomentyonohjaajat.fi/ .